erudittop.com.ua 11 клас,9 клас Комбінаторні правила суми та добутку

Комбінаторні правила суми та добутку

Правило суми

Скількома способами можемо вибрати одну шоколадку або одне печиво?

Оскільки шоколадку можна вибрати 3-ма способами, а печиво 4-ма способами, то однин із них можна вибрати  3+4=7 способами.

Правило суми:

Якщо деякий елемент А можна вибрати m  способами, а деякий елемент Вn способами (причому будь-який вибір елемента А відрізняється від вибору елемента В), то вибрати А або В можна  m+ n способами.


Правило добутку

Скількома способами можемо вибрати одну шоколадку і одне печиво?

Оскільки можемо вибрати будь-яку одну з 3-х шоколадок то парою до неї може бути будь-яке одне з 4-х печив, тоді можемо вибрати одну шоколадку і одне печиво  3∙4=12 способами.

Правило добутку:

Якщо деякий елемент А можна вибрати m способами, а після кожного такого вибору інший елемент В можна вибрати k способами, то пару об’єктів А і В   можна вибрати m k способами.

Розділ математики, що вивчає способи розв’язування подібних задач називається комбінаторикою, а самі задачі – комбінаторними.

Вибрані (або вибрані й розміщені) групи елементів називаються сполуками. В шкільному курсі ми будемо розглядати сполуки без повторень.


Факторіал

Розглянемо задачу:

Скільки чотирицифрових чисел можна скласти із цифр 5, 6, 7, 8 причому так, щоб у кожному числі всі цифри були різними?

Розв’язання.

Першою цифрою в такому чотирицифровому числі може бути будь-яка із чотирьох цифр: 5, 6, 7 або 8. Маємо: 4 варіанти.

Оскільки всі цифри в цьому чотирицифровому числі мають бути різними, то якою б не була перша цифра, другою цифрою числа може бути будь-яка з тих трьох цифр, що залишилися. Отже, для кожного із чотирьох варіантів вибору першої цифри існує 3 варіанти вибору для другої цифри. Використовуючи правило добутку, маємо, шо перші 2 цифри чотирицифрового числа можна вибрати 4∙3=12 способами.

Міркуючи аналогічно, стверджуємо, що для кожного із цих 12 варіантів вибору перших двох цифр існує 2 варіанти вибору третьої цифри. Справді, якщо першими двома цифрами вибрано, наприклад, цифри 5 і 6, то третьою цифрою може бути будь-яка з двох цифр – 7 або 8. Використовуючи правило добутку, доходимо висновку, що перші 3 цифри можна вибрати 4∙3∙2=24 способами.

Оскільки всі цифри в чотирицифровому числі мають бути різними, то зрозуміло, що перші 3 цифри числа однозначно визначають останню четверту цифру. Тому із цифр 5, 6, 7, 8 можна скласти 4∙3∙2∙1=24 чотирицифрових числа так, щоб у кожному числі всі цифри були різними.

Відповідь. 24.

Кількість різних чотирицифрових чисел у яких жодна цифра не повторюється можна скласти 4∙3∙2∙1=24 способами.

Під час розв’язування прикладу нам довелося обчислювати добуток 4∙3∙2∙1. У комбінаторних задачах добуток послідовних натуральних чисел від 1 до n  зустрічається настільки часто, що отримав спеціальну назву «”факторіал”» і позначення n! (запис «n!» читають «ен факторіал»):   n!=1∙2∙3∙…∙n

 Наприклад, 5!=1∙2∙3∙4∙5=120

За означенням 0!=1 і 1!=1


Приклад. Із міста A до міста B проходять 4 дороги, а з міста B до міста C проходять 3 дороги. Скількома способами можна проїхати з міста A до міста C?

Розв’язання.

Дорогу від міста A до міста B можна обрати 4-ма способами, а дорогу від міста B до міста C – 3-ма способами, то за правилом добутку дорогу від міста A до міста C можна подолати 4∙3=12 способами.

Відповідь: 12.


Приклад. На вершину гори прокладено 5 маршрутів. Скількома способами альпініст може піднятися на гору та спуститися з неї? Дайте відповідь на це запитання також за умови, коли підйом і спуск мають відбуватися за різними маршрутами.

Розв’язання.

Розглянемо перший випадок, коли альпініст може спускатися тим же маршрутом, що і піднявся. Так як в цьому випадку він може піднятися 5 маршрутами та спуститися 5 маршрутами, то способів підйому та спуску існує:

5∙5=25 способів

Розглянемо другий випадок, коли альпініст не може спускатися тим же маршрутом, що і піднявся. В цьому випадку альпініст може піднятися 5 способами і спуститися 4 способами, так як не може використовувати для спуску маршрут підйому. Отже способів підйому та спуску існує:

5∙4=20 способів

Відповідь: 25 способів у 1-му випадку і 20 способів у 2-му випадку.


Приклад. Скільки чотирицифрових чисел можна записати за допомогою цифр 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7?

Розв’язання.

Так як цифри можуть повторюватися, то для вибору кожної цифри існує 7 способів, отже для запису числа існує:

7∙7∙7∙7=7^4=2401 способів

Відповідь: 2401 способів.


Приклад. На рисунку показано схему доріг, які ведуть з міста A до міста D. Скількома способами можна проїхати з міста A до міста D?

Розв’язання.

Так як з міста A до міста D через місто B можна проїхати 4∙2=8 способами, а через місто C       4∙3=12 способами, то загалом до з міста A до міста D можна проїхати 8+12=20 способами.

Відповідь: 20.


Приклад. Скільки існує трицифрових чисел, усі цифри яких парні?

Розв’язання.

Існує 5 парних цифр: 0, 2, 4, 6, 8

Скількома способами можемо обрати першу цифру для нашого трицифрового числа?

(Маємо 4 способи, так як не можемо поставити нуль як першу цифру числа)

Так як на перше місце трицифрового числа можемо поставити одну з 4-х цифр і на кожне наступне одну з 5 цифр, то можемо отримати: 4∙5∙5=100 чисел.

Відповідь: 100.


Приклад. Монету кидають 4 рази. Скільки різних послідовностей гербів і цифр можна отримати?

Розв’язання.

При кожному підкиданні монети завжди будуть можливі 2 випадки (герба або цифра), отже за 4 підкидання можливі 2∙2∙2∙2=2^4=16 випадків

Відповідь:16.


Приклад. Скільки трицифрових парних чисел можна записати за допомогою цифр 0,1,2,3,4,5,6?

Розв’язання.

Так як першу цифру можемо вибрати 6 способами (нуль не може бути першою цифрою), другу цифру можемо вибрати 7 способами а третю цифру 4 способами (так як число за умовою має бути парним) ⇒ кількість чисел можна записати 6∙7∙4=168 способами.

Відповідь: 168.


Приклад. Скільки існує п’ятицифрових чисел, які діляться націло на 5?

Розв’язання.

Маємо 10 цифр: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.

Нуль не може бути першою цифрою, тому для вибору першої цифри маємо 9 способів.

Другу, третю та четверту цифру до п’ятицифрового числа можемо обрати 10∙10∙10=10^3

П’ятицифрове число за умовою має ділитися націло на 5, тому для вибору останньої цифри існує 2 способи: 0 або 5

Отже, існує 9∙10^3∙2=18000 п’ятицифрових чисел, які діляться націло на 5

Відповідь: 18000.



 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Related Post

КонусКонус

Тіло, утворене обертанням прямокутного трикутника навколо прямої, що містить один з його катетів, називають конусом. Конус складається із круга основи й бічної поверхні. Круг називають основою конуса, його радіус –

Курси підготовки до ЗНО/НМТ з математикиКурси підготовки до ЗНО/НМТ з математики

Відкрито набір груп для підготовки до ЗНО/НМТ 2025 з математики Курс підійде для учнів 10-11 класів Деталі курсу 👇 ✔️ більше 60 відеоуроків, відкриватися будуть поступово; ✔️ онлайн-заняття на тиждень